Jak naučit psa tahat?

Může se vůbec pes naučit tahat?

Samozřejmě, všichni psi milují tahání. Bez rozdílu plemene či velikosti, od Jack Russela a Bígla po Labradory a Ridgebacky.

Můžete začít tím, že svého psa necháte nosit postroj a zvykat si na něj. Někteří psi s postrojem nemají sebemenší problém a naučí se téměř okamžitě, že je s ním spojená zábava. Jiným psům ale chvíli trvá, než začnou postroji věřit. Někteří za žádnou cenu nechtějí strčit hlavu do úzkého otvoru, a tak před postrojem utíkají. V tu chvíli není nic horšího, než na psa navléct postroj násilím. Musíte být trpěliví.

Zkuste psa nalákat na pamlsek, postroj mu ze začátku klidně jen ukazujte, aby pochopil, že od něj nehrozí nic špatného. Za každé zvědavé nakouknutí do postroje psa chvalte, přidejte klidně nějakou odměnu. Je to jako s obyčejnými povely – někteří pejsci se učí rychle, jiným to holt chvíli trvá.

Když už má pejsek na sobě postroj, může začít tahat lehkou zátěž. Ze začátku je vhodnější, aby pes tahal spíše mrtvou váhu, například úzkou lehkou pneumatiku. Dejte pozor, abyste svého psa nepřetížili; je jasné, že malý jezevčík neutáhne tolik, co malamut. Platí, že pes by neměl táhnout více než třetinu své vlastní váhy.

Ze začátku trénujte jen krátce, psa povzbuzujte a chvalte každý byť jen malý pokrok. Pes se musí naučit, že běhání a tahání v postroji je zábava. Ve stejném období doporučji psa cvičitt zároveň i na chůzi u nohy s obojkem. Pes tak rychleji pochopí, že tahání je od něj vyžadováno pouze ve chvíli, kdy má na sobě postroj.

Povely učte psa při každodenních procházkách; pokaždé než zahnete doprava nebo doleva, vyslovte povel. Můžete používat jednoduché „pravá“, „levá“ nebo standardní povely „Dží“ (pravá) a „Hoo“ (levá).

 

Kdy mohu začít psa trénovat?

Doporučuji nechat psa zvykat na postroj přibližně od 6 měsíců věku. Potom ho již můžete začít seznamovat s taháním velmi lehkých předmětů při opravdu krátkých tréninkových lekcích. Mějte stále na paměti, že štěně nesmí tahat nic těžkého přibližně do 1 roku, jelikož ještě nemá dovyvinuté klouby. Také nezapomínejte, že každá tréninková lekce má být zábavou, proto je dělejte krátké a skončete dříve, než pes začne být otrávený.

Když je štěněti alespoň 9 měsíců, může se pomalu začít učit tahat Vás, ale stále jen pro zábavu, krátce a s pravidelnými přestávkami. Teprve od 1 roku je pes připravený pracovat jako plnohodnotný člen týmu, a tak konečně můžete společně začít s canicrossem. Udržet lidské běžecké tempo je pro jakéhokoliv aktivního psa velmi snadné.

I starší pes, dokonce takový, který je naučený chodit u nohy a netahat, se může naučit tahu v postroji. Existuje řada metod, které můžete využít, abyste toho dosáhli. Například přivažte psa v postroji k nějakému pevnému bodu, postavte se před něj, vybízejte psa kupředu a volejte například povel „běž“.

Psi se také obvykle velmi rychle učí od ostatních psů. Pokud tedy znáte jiného psa, který už je zvyklý tahat, vemte je běhat oba. Stejně tak může pomoci i další člověk, který běží kousek před vámi a povzbuzuje psa kupředu, zatímco Vy voláte povel „běž“ nebo „go“. Pes se brzy naučí, že když má na sobě postroj, je tahání v pořádku.

Jakmile se Váš pes naučil tahat, dalším cílem je perfektně nacvičit povely, aby se pes na konci vodítku nenechal ničím rozptylovat, správně zatáčel a vy tak měli plnou kontrolu. Další povel, který budete potřebovat při Vašich každodenních procházkách je povel „nesmíš“ nebo nech“, kterým se pes učí přehlížet různá rozptýlení jako jsou jiní psy, běžci, pachy atd.

 

Povely

Následující seznam berte spíš jako inspiraci. Povely si může zvolit každý sám, budou fungovat úplně stejně. Jediným pravidlem je, abyste si povely rozmysleli hned na začátku a v průběhu výcviku je neměnili, pes by z toho byl jen zmatený.

  • Připrav se – stůj, připrav se na práci
  • Běž / Go – start
  • Dží / pravá – zatoč doprava
  • Hoo / levá – zatoč doleva
  • Stůj / hou – zastav
  • Hop hop – zrychli
  • Nesmíš / nech – nevšímej si toho

 

Hodně štěstí!