Jak vybrat správný postroj?

Hned pro začátek je třeba si rozmyslet několik věcí. Pro jaký typ psího sportu chcete postroj využívat? Jak velkého máte psa? Jaké již máte zkušenosti? Budete závodit? V neposlední řadě je třeba zauvažovat i nad cenou, neboď od ní se často odvíjí také kvalita materiálů.

V našem článku se zaměříme na sportovní postroje do tahu, využitelné pro canicross, dogtreking a podobné sporty.

Tyto postroje můžeme rozdělit na dva základní typy:

  • Krátké postroje (guard)

 

 

  • Dlouhé postrje (sled)

 

Krátký postroj končí přibližně v půlce zad psa. Je vhodný pro méně tahavé psy, nebo pro menší plemena. Dá se použít i jako vycházkový postroj. Pes je na takovém postroji lépe ovladatelný a nedává do tahu tolik síly, což je pro chůzi pohodlnější. Z toho důvodu jsou tyto postroje vhodné především na dogtreking.

Dlouhé postroje jsou naproti tomu výborné především pro práci, pro sportovní účely, do tahu. Dlouhý postroj psovi umožnuje opřít se do tahu vahou celého těla. Běh nebo jízda je díky tomu daleko rychlejší, což se hodí hlavně při závodech. Na druhou stranu chůze na dlouhém postroji bývá pro páníčka méně pohodlná, zvlášť pokud pejsek hodně tahá.

 

Jakou zvolit velikost?

Nejdůležitější při výběru sportovního postroje je psa správně změřit.

Nikdy nespoléhejte na míry, které u jednotlivých plemen uvádí některé atlasy psů. Pro žádné plemeno neexistují přesné standardy, každý pes může být jiný.

Stejně tak neexistuje žádný standard pro velikost vybavení. To znamená, že například velikost L od jednoho výrobce nemusí odpovídat velikosti L od jiného výrobce. Stejně tak se označení velikosti postrojů či jiného vybavení nemusí nutně vztahovat k velikosti psa. Velikost S (small) nemusí být určená zrovna pro malá plemena psů, L (large) pro velká plemena psů atd.

Výběr sportovního či pracovního postroje je v mnoha ohledech odlišný od výběru klasického vycházkového postroje. Pro výběr správné velikosti budete potřebovat znát hlavně obvod krku vašeho psa, obvod hrudníku a délku zad. Není od věci znát také váhu psa.

 

Jak psa správně změřit?

1. Obvod krku se obvykle měří přibližně v místech, kde pes nosí obojek.

Pozor, neplatí zde žádné tzv. „pravidlo dvou prstů“. Pokud totiž pracovní postroj sedí jak má, bude kolem krku o dost těsnější, než jak tomu bývá u obojku. Je to z toho důvodu, aby se pes do tahu mohl pěkně opřít nejsilnější části ramen a postroj se tak držel dál od podpaží. Ve chvíli, kdy je postroj příliš volný, začnou popruhy tlačit na podpaží, omezují psa v pohybu a brání mu v přirozeném pohybu.

 

Pozn.: Pokud pořizujete postroj psovi s velmi hustou a dlouhou srstí, nebo povislou kůží, budete muset srst či kůži od krku odhrnout, abyste se ujistili, že postroj na psovi sedí správně.

 

2. Obvod hrudníku se měří v nejširším místě trupu psa.

Tato míra může výrazně ovlivnit sílu tahu Vašeho psa. Pokud je totiž postroj příliš upnutý, psovi se bude špatně dýchat. A pokud se Váš pes nebude moci pořádně nadechnout, nebude pochopitelně chtít ani táhnout.

Nemusíte se ale bát, snad všechny postroje jsou kolem hrudníku nastavitelné a jejich šířku tak můžete snadno upravit přesně podle potřeb vašeho chlupáče.

 

3. Délku zad měříme od kohoutku (místa, kde se krk psa napojuje na tělo) až po kořen ocasu, přičemž metr sleduje křivku zad.

Délka postroje je závislá na tom, zda pořizujete postroj krátký typu Guard nebo postroj dlouhý typu Sled. Pokud vybíráte delší postroje, dejte si hlavně pozor, aby koncové očko postroje nepřesahovalo zadek psa a nepadalo mu k nohám. V tom případě je postroj příliš dlouhý. Koncové očko by mělo končit přesně u kořene ocasu.

 

Na závěr připomínáme:

Měřte psa opravdu důkladně. Pokud bude třeba, změřte ho raději několikrát a z naměřených výsledků udělejte průměr. Nesnažte se nic pouze odhadnout.

Je třeba, aby každý pracovní postroj byl pro psa pohodlný. Pokud postroj nebude správně sedět, s největší pravděpodobností to psa od tahání spíše odradí. Naopak výměna špatné velikosti za perfektně padnoucí postroj může přinést značné pokroky.

Máte-li možnost, není nic lepšího, než si postroj před koupí vyzkoušet. Důležité je ale také zkoušet tam, kde tomu opravdu rozumí a dokáží Vám s výběrem poradit.

Pokud objednáváte přes internet, nezapomeňte, že máte ze zákona možnost zboží do 14ti dnů vrátit, či zaslat na výměnu. Neváhejte proto doma postroj psovi hned vyzkoušet, a pokud něco nesedí, nebojte se jej zaslat zpět.

 

Obecná rada zní: postroj správné velikosti by psovi měl jít těsně a přitom lehce přetáhnout přes hlavu. To ovšem neplatí pro všechna plemena, zvláště pro psy s atypicky širokou hlavou jako je například staford, nebo naopak psy s úzkou hlavou jakou mají chrti.

 

Tip: chcete postroj zakoupit jako dárek, ale nejste si jisti správnou velikostí? Podívejte se na naši nabídku dárkových poukazů ;)